A Wall Street neve egybeforrt a pénzügyi sikerekkel, katasztrófákkal és machinációkkal. Az események mögött, pedig mindig különlegesen ravasz emberek állnak, lássunk a kiemelkedő alakok közül hármat!
1. Hetty Green
A "Wall Street Boszorkánya", ahogy kortársai nevezték 1834. november 21-én született Massachusettsben. Leánykori nevén Henrietta Howland Robinson egy kereskedő kvéker család egyetlen gyermekeként, korán kezdte üzleti pályafutását. Öt éves korától volt 'üzletileg' aktív, tőzsdelapokból olvasott fel a családtagjainak, akik a kislánytól származó használható befektetési tippeket időnként egy-egy pennnyvel honorálták. Hetty keresetének forgatására 8 éves korában számlát nyitott a helyi bankban.
Apja halála után 1864-ben, az örökség kapcsán a törvénnyel is összeütközésbe került. Mivel nem volt elégedett rokonai hozzáállásával a 'szent' vagyonhoz (olyan lehetetlenségekre szórták el a pénzt mint jótékonykodás) egy végrendeletet hamisított, hogy egyedüli örökösként szerezze meg apja pénzét.
A csel nem sikerült, ezért 1867-ben újdonsült férjével (az egyébként bankárként tevékenykedő Green úrral) Angliába szöktek. A bűncselekmény elévülése után tértek haza az Egyesült Államokba.
Hetty üzleti stratégiája egyszerű, de hatékony volt.
Vásárolj olcsón, adj el drágán, és mindig hajtsd be az adósságot.
Amit mondott meg is tette, a család vagyonát 1916-ban bekövetkezett haláláig nagyjából 200 millió (mai értéken kb. 4 milliárd) dollárra növelte.
Mrs. Green óriási vagyona ellenére azonban szélsőségesen zsugori volt. A ház amiben családjával élt, élete vége felé egyenesen életveszélyesnek számított, mivel soha nem költött rá egy centet sem. Az omladozó ház krőzusi gazdagságú lakója öltözködésre és higiéniára sem pocsékolta nehezen megszerzett pénzét. Mocskos ruhája (a tisztító is pénzbe kerül!), és életvitelének megfelelő sajátos szaga miatt nevezték a Wall Street Boszorkányának. Zsugoriságáról még két szélsőséges példát említenék: amikor fia, Ned lába eltört, Hetty a város szegénykórházába vitte gyermekét, ahol miután az orvosok felismerték az asszonyt, nem voltak hajlandóak ellátni a kisfiút. A pénzköltés mint opció nem jöhetett szóba, a házi praktikák pedig nem segítettek a gyógyulásban. Ned lába soha nem jött rendbe, két évvel később amputálni kellett. A másik eset hősnőnké, életének vége felé rengeteget szenvedett. Sérv kínozta, de mivel a 160 dollárba kerülő operációt financiálisan megterhelőnek érezte, soha nem gyógyult meg.
2. J. P. Morgan
John Pierpont Morgan, amerikai pénzember, bankár és műgyűjtő, 1837. április 17-én született az amerikai Hartfordban. Kereskedő családból származott, apja a George Peabody & Co. partnereként, hamar felkeltette fia érdeklődését az üzlet iránt. Morgan 1858-ban, Németországban folytatott egyetemi tanulmányai után lépett apja nyomdokaiba, a kereskedelmi és banki szektorokban kezdett mozogni, egyik első üzleti húzása volt, hogy 300 dollárt fizetett valakinek, hogy harcoljon helyette a polgárháborúban.
J.P. Morgan 1871-ben hozta létre a saját vállalatát, ami az évek folyamán olyan fontos gazdasági pozícióra tett szert, hogy az 1893-as bankpánik idején a bankja segítette ki az amerikai pénzügyminisztériumot, és ők számítottak az amerikai vasútépítés elsődleges finanszírozójának is.
Morgan 1907-ben is kihúzta a pácból a pénzpiacot, a New York-i bankpánik idején. John D. Rockefellerrel és más hasonlóan nagy kaliberű pénzemberekkel hiteleztek a bankoknak, amivel sikerült elkerülni a válságot.
J.P. Morgan 1913-ban bekövetkezett halála előtti időkben, hiteleivel az Egyesült Államok legnagyobb cégeit finanszírozta. Köztük 24 vasúttársaság, General Electric, Federal Steel Company.
A mai formájában is működő Morgan Stanley befektetési bankot 1914-ben alapították meg.
3. Warren Buffet
Warren Edward Buffett 1930-ban született az Egyesült Államokbeli Omahában. 2008-ban a világ leggazdagabb embere.
Befektetéseivel irdatlan nagy vagyont halmozott fel az „omahai bölcs” néven emlegetett befektető a Berkshire Hathaway befektetési társaság vezetője. Dollármilliárdos létére, puritán egyszerű életviteléről is híres. Abban a házban él amelyet 1958-ban vásárolt, menedzseri fizetése pedig éves szinten 100 000 dollár. - Korábbi befektetéseinek köszönhetően gondolom azért nem kopik fel az álla. -
Az idős Dárius jelenleg leginkább a jótékonykodásnak szenteli magát. Korábban 44 milliárdos vagyonának jelentős részét 37 milliárd dollárt adományozott különböző jótékony szervezeteknek, köztük a Bill and Melinda Gates Foundationnek.
Egyetlen feltétele az volt, hogy a pénz addig maradhat az alapítványnál amíg annak vezetését személyesen Bill vagy Melinda Gates látja el.